Kemiklerimizi korumanın yolları


Çocukluk ya da gençlik yıllarında yeterince kalsiyum tüketmediğinizde ya da spor, egzersiz yapmadığınızda, fazla tuz tükettiğiniz zaman kemiklerinize zarar verdiğinizi biliyor musunuz?
 
Uzmanlara göre, yaşınız ne olursa olsun, kemiklerinizi iyi beslenerek, egzersiz yaparak ve sigaradan uzak durarak koruyabilirsiniz. Vücudunuz, hormonlarınız ve yaşam tarzınız değişirken kemiklerinizi korumanız için yapmanız gereken bazı şeyler vardır.
 
Kemik dostu bir beslenme tarzı:Bol bol sebze, meyve ve az yağlı süt ürünleri tüketin. Ayrıca kemik kaybı nedeniyle daha fazla risk altında olan kadınların günde 1,000 miligram kalsiyum ile 400-800 IU D vitamini almaları gerekiyor. Kadınların 45-50 yaşlarından sonra daha fazla kalsiyum ve D vitamini tüketmeleri gerekiyor. Bol tuz içeren beslenme tarzı, kalsiyumun vücut dışına aşırı şekilde atılımıyla ilişkilidir. Bu nedenle tuzdan uzak durun.
 
Hareketli olun:Egzersizin kemiklerin gücü üzerinde kalsiyum tüketiminden daha fazla etkisi var. Koşmak, ağırlık kaldırmak, ip atlamak kemikleri güçlendirmenin en mükemmel yoludur.
 
Sigarayı bırakmak:Sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında sigara içen kadınlarda hormonlar daha hızlı azalıyor ve kemik yoğunluğu da buna bağlı olarak düşüyor ve osteoporoza yakalanma riski artıyor.
 
Hastalığınızın farkında olun:Kemik yoğunluğuyla ilgili 2 tıbbi terim var. İlki Osteopeniadır. Bu düşük kemik yoğunluğuna sahip olduğunuz anlamına geliyor. Menopoz dönemi öncesinde kadınların yüzde 20'si osteopenia hastalığına yakalanıyor. Osteoporoz ise daha ciddidir ve kemik kaybınız çok daha fazladır; özellikle kalça, bilek ve omurganızdaki kemikleriniz gözenekli hale gelmiş, kırılmaya oldukça yatkındır. Osteoporoz daha çok menopozdan sonra görülmesine rağmen her yaşta da olabilir.
 
İşte 10 yıllık dönemler halinde yapmanız gerekenler
 
20'li yaşlarda:Diyet yapıyorsanız egzersiz yaptığınızdan da emin olun. Araştırmalara göre, egzersiz olmadan diyet yapmak kemik kaybına yol açabiliyor. Koşma, ağırlık kaldırma gibi kemikleriniz üzerinde basınç oluşturan düzenli egzersiz kemik yoğunluğunuzu korumaya yardım ediyor. Ancak aşırı egzersiz yaparsanız bu durum kemik kaybı riskini artırabilir.
 
30'lu yaşlarda:Hamileliğiniz boyunca kemiklerinizi koruyun. Hamileyken kalsiyumu azaltırsanız karnınızdaki bebek ihtiyacı olan kalsiyumu sizin kemiklerinizden alır. Düzenli olarak günde 1,000 miligram kalsiyum tüketirseniz vücudunuz her zamankinden daha fazla kalsiyum absorbe eder. Daha sonra da bir yıl bebeğinizi emzirirseniz kemikleriniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Kemik kaybı olmaz, yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alırsanız etkilenen kemiklerinizi geri kazanırsınız.
 
Astım, iltihaplı bağırsak hastalığı, eklem iltihabı veya lupus gibi hastalıkları tedavi etmede kullanılan kortikosteroid grubu ilaçlar, nöbetler ya da havalaler için kullanılan ilaçlar, kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılan GnRH analogları da kemik kaybına yol açabilir. Ayrıca reflü hastalığının tedavisinde kullanılan Proton pompa inhibitörleri (PPI) kalsiyum emilimini engelleyerek kemiklerinize zarar verebilir. Eğer bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız doktorunuzla tekrar görüşün. Size kemik kaybını önlemede kullanılan bifosfonat türü ilaçlar önerebilir. Bunun yanı sıra kortizol gibi stres hormonları da kemik gelişimini engelleyebilir ve kemik kırılmalarını hızlandırabilir. Depresyonun da benzer şekilde kemikleriniz üzerinde zararlı etkileri vardır.
 
40'lı yaşlarda:Kemiklerinizi güçlendirmek için egzersiz yapın ve kalsiyum takviyesi kullanın. Aşırı çalışan tiroid bezleri de kemik kaybını hızlandırabilir ve tip 2 diyabet de kemiklerinizin kırılma riskini artırabilir. Bu durumlar 40'lı yaşlarda yani menopoz öncesi dönemde daha yaygındır. Yetişkinlik döneminde kemik kırılması yaşadıysanız, ailenizde osteoporoz hastalığı varsa, çok zayıfsanız ya da halen sigara içiyorsanız, yeme bozukluğunuz varsa ya da 40 yaşından önce menopoza girdiyseniz osteoporoz hastalığı riskiniz artar. Henüz menopoz dönemine girmediyseniz kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalısınız.
 
50'li yaşlarda: Bu yaşlarda menopoz dönemine girildiği için hormonlar azalır, bu nedenle kemik kaybı yılda yüzde 1-2 oranında artar. İşte bu noktada günlük kalsiyum ihtiyacınız 1,200 miligrama yükselir. Bazı uzmanlar D vitamini alımınızın da 1,000 ile 1,500 I.U. ya artırılması gerektiğine inanıyor. Bu yaşlarda sırt ağrılarına dikkat edin. Sırtınızdaki ani bir ağrı omurga kırığı nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu durum 50 yaş üzeri kadınlar arasında yaygındır. Menopoz dönemi sonrasında kemik yoğunluğu testini 3-5 yılda bir yaptırmalısınız. Osteoporozun kesin tedavisi olmamasına rağmen bifosfonat, hormon tedavisi ve selektif östrojen reseptör düzenleyicileri gibi ilaçlar kemik kaybını sınırlandırmaya yardımcı olabilir.

Geri Dön

ALIŞVERİŞ SEPETİ

Sepeti Boşalt